צוואות וירושות

צוואה היא הצהרה משפטית המכילה הנחיות בנוגע לאופן חלוקת הרכוש של המוריש לאחר מותו.

החוק היבש אומר שהעיזבון עובר אוטומטית ליורשים החוקיים, שהם לרב בן/בת הזוג והצאצאים. אולם לעיתים מעדיפים המורישים לחלק את עזבונו באופן שונה כגון: ידועים בציבור, אחים וכד'.

מהן הדרכים לכתיבת צוואה?

דיני ירושה מכירים בארבע דרכים לכתיבת צוואה: בכתב יד, בעדים, בפני רשות או בנסיבות חריגות בעל פה. סעיף 19 לחוק קובע שצוואה או ירושה על פי דין בכתב יד צריכה להיות כתובה כולה, לרבות החתימה והתאריך שלה על ידי המצווה.

צוואה או ירושה על פי דין יכולה להערך בכתב או בעל-פה, אולם שני עדים חייבים להיות נוכחים בקיומה.

מי רשאי לכתוב צוואה?

כותב הצוואה צריך להיות במצב נפשי, מנטלי וגופני תקין בזמן כתיבתה ולא להיות מאויים, מרומה או נתון תחת השפעה ולחצים של בעלי אינטרסים לא רצויים.

בקשה לצו קיום צוואה או ירושה על פי דין

על הבקשה לצוואה או ירושה להיות מוגשת על ידי הזכאים לצוואה לרשם לענייני ירושה  ולאחר שהמוריש נפטר.

כדי שתיכנס לתוקף חייבים להתקיים התנאים הבאים:

  • עליה להיות מקורית
  • יש להציג תעודת פטירה או להוכיח את מותו של המוריש
  • יפוי כוח, אם המבקש מיוצג על ידי עורך דין
  • אישור תשלום אגרה ודמי פרסום
  • תצהיר במידה ואחד הזכאים מוותר על חלקו או שהזכאים אינם בני משפחה של המנוח או אם למנוח אין בני זוג ו/או ילדים או הורים

משרד עו"ד אליסף גלאור מייצג את כל הצדדים הנדרשים (מוריש, יורשים, מיופי כוח ועוד) ומטפל גם בלוגיסטיקה הכרוכה בעניין, כולל ניירת, תשלומים ועוד. כי אצלנו מתייחסים גם לפרטים הקטנים בכובד ראש.

התנגדות לצוואה ופסילתה

העילות הנפוצות להתנגדות לצוואה כוללות: היעדר כשירות המוריש, השפעת צד נוסף בכתיבתה ובעריכתה שלא בתום לב וכן איסוף ראיות ועובדות לא תקינים.

לא נעים לגלות לאחר פטירת הקרוב שצוואתו אינה משקפת את הציפיות של היורש. ישנן דרכים לפסול צוואות וירושות או להתנגד להן, אך הן דורשות נסיון רב, ידע מעמיק בתחום והרבה יצירתיות. עורכי דין לענייני צוואות יוכלו לתת את הפתרון הראוי והמתאים.

משרדנו מתמחה בעניינים אלו ונותנים את הסיוע והייעוץ המשפטי למתנגדי הצוואה ובמקרה הצורך גם לצד שכנגד: לאלו שרוצים לערער על מתנגדי הצוואה.

הנכם מוזמנים לפגישת ייעוץ לא מחייבת.